Nákupný košík
Položiek: 0 (0,00 EUR)

Eko Certifikáty a ich význam


V dennej praxi sa často stretávame s rôznymi certifikátmi, ktorými sú označované mnohé potraviny alebo výrobky pre osobnú hygienu, čistiace prostriedky či iná drogéria. Ak si aj Vy kladiete otázku, čo ktorý certifikát presne znamená, potom Vám táto stránka pomôže zorientovať sa v najzákladnejších certifikátoch (v abecednom poradí).
Aiabitalia - Výrobky označené týmto logom sú certifikované talianskou Asociáciou ekologického poľnohospodárstva. Certifikát garantuje prítomnosť originálnych prírodných surovín z ekologického poľnohospodárstva a označuje výrobok chrániaci životné prostredie.
BDIH - značka Nemeckej obchodnej a priemyselnej komory - združenia podnikov zaoberajúcich sa výrobou a predajom liečiv, potravinových doplnkov a prípravkov starostlivosti o telo, garantuje, že produkt je vyrábaný z najkvalitnejších surovin kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo certifikovaného zberu, neobsahuje látky cudzie ľudskému organizmu, iba čisté rastlinné oleje, žiadne konzervačné, vonné alebo farbiace látky a výrobok ani východzie suroviny nie sú testované na zvieratách, ani neobsahujú žiadne suroviny z mŕtvych zvierat.
BIO - táto ochranná známka garantuje, že potraviny pochádzajú z kontrolovaného systému ekologického poľnohospodárstva, teda že boli kontrolované v každom kroku, od poľa, cez úpravu a zpracovanie, až k zákazníkovi. Tieto potraviny taktiež neobsahujú žiadne chemické hnojivá či pesticídy, a zvieratám z týchto fariem neboli podávané žiadne antibiotiká alebo hormóny.
COSMEBIO - Francúzska značka, ktorá vznikla v roku 2002 za podpory Ministerstva Hospodárstva, označuje výrobky z prírodných zložiek a zdrojov prírodného pôvodu. Celkové zloženie organického produktu sa musí riadiť prísnymi podmienkami, okrem iných produkt musí obsahovať minimálne 95% prírodných zložiek, zložiek prírodného pôvodu alebo pochádzajúcich z organických fariem.
CPK - teda Certifikovaná prírodná kozmetika presne definuje suroviny, ktoré môže kozmetika obsahovať a vymedzuje ich výlučne na prírodne zdroje. Kozmetika nesmie obsahovať syntetické zlúčeniny a ropu, látky z podozrením, že negatívne ovplyvňujú ľudské zdravie a tiež suroviny, ktorých výroba nadmerne zaťažuje prírodné prostredie.
CPK BIO - CPK BIO označuje kozmetiku, ktorá neobsahuje žiadne syntetické zlúčeniny, suroviny, ani látky, ktoré môžu negatívne ovlplyvňovať ľudské zdravie, a pri výrobe ktorých nie je zaťažované životné prostredie. Prírodné suroviny v nej obsiahnuté musia najmenej z desiatich percent pochádzať z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva.
Demeter - Certifikát označujúci spôsob bio-organického poľnohospodárstva, ktoré sa riadi filozofiou prirodzeného rytmu prírody. Úrodnosť pôdy posilňuje používanie iba rastlinných hnojív a prírodných minerálnych prípravkov. Demeter je holistický a celistvý prístup, ktorý ďaleko prekračuje zákonné predpisy pre ekologické poľnohospodárstvo. Tento zpôsob je poľnohospodárskou metódou, ktorá sa snaží aktívne pracovať s liečivou silou prírody. Je najstarším spôsobom poľnohospodárstva bez chémie a momentálne je bežne rozšírená po celom svete.
ECO Control - Certifikát kontrolujúci prísne kritériá, ktoré si výrobcovia drogérie predpisujú. Patrí medzi ne napríklad nepoužívanie enzýmov, látok vyrobených z ropy, používanie rastlinných mydiel vyrobených z olejov organicky pestovaných rastlín, a tiež to, že elektrická energia i teplo v továrňach pochádza len z obnoviteľných zdrojov.
ECO Garantie - Belgická značka ECO Garantie označuje ekologicky šetrné výrobky, ktoré spĺňajú najprísnejšie požiadavky z hľadiska kvality, bezpečnosti a ktorých zloženie je čisto z prírodných látok pochádzajúcich z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. Taktiež sú stopercentne šetrné k životnému prostrediu.
Ecocert - Francúzska certifikačná organizácia kontroluje produkty obsahujúce suroviny z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva a tiež uvádza, koľko percent surovín vo výrobku je prírodného, ekologického,a bio pôvodu. Organizácia Ecocert dohliada na tretinu svetovej produkcie biopotravín.
Fair Trade - Logo Fair Trade symbolizuje rovnosť medzi veľkovýrobcami a malými farmármi z rozvojových zemí, pomáha im vymaniť sa vlastnými silami z bludného kruhu biedy a žiť dôstojný život. Nad užívaním tejto známky bdie komisia a asociácie Fair Trade Labelling Organizations. Momentálne je do programu Fair Trade zapojených viac než 1,5 milióna pestovateľov a poľnohospodárskych pracovníkov z 58 zemí Afriky, Ázie a Latinskej Ameriky.
NaTrue* - Jedna hviezdička certifikátu NaTrue garantuje autentickú prírodnú kozmetiku. U tohto certifikátu je presne určené, ktoré suroviny a ako môžu byť použité, je tiež dané minimálne a maximálne percento obsiahnutých látok. Výrobky s týmto certifikátom rešpektujú prírodu, a preto sa vyrábajú čo najšetrnejšie.
NaTrue** - Dve hviezdičky NaTrue sa udeľujú výrobku prírodnej kozmetiky so surovinami z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva. V takto označenom výrobku musí byť najmenej 70% ingrediencí z ekologického poľnohospodárstva alebo z kontrolovaného voľného zberu. Ďalej platia podmienky certifikátu Natrue*, teda čo najšetrnejšia výroba.
NaTrue*** - Takto označená kozmetika sa môže nazívať autentickou „biokozmetikou“. Maximum, teda 95% surovín musí pochádzať z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva alebo z kontrolovaného voľného zberu. Nie každý výrobok môže získať tento certifikát, preto si u tejto kozmetiky môžete byť istí najvyššou kvalitou. Európska asociácia vydávajúca certifikát NaTrue je nezisková a certifikát môžu získať výrobky prírodnej kozmetiky z celej Európy.
No Animal Tests - Označuje kozmetiku netestovanú na zvieratách. V súčasnosti sa o netestovanie na zvieratách snaží už väčšina firiem produkujúcich kozmetiku alebo drogériu, pokiaľ si ale chcete byť stopercentne istí, kupujte iba produkty označené niektorým z týchto certifikátov.
One Voice - Alebo "Jeden hlas". Na základe inšpekcií nezávislej certifikačnej organizácie, výrobky nesúce túto značku zaručujú, že žiadne zvieratá neboli použité na experimentovanie pri vývoji ani pri samotnej výrobe produktov. Prvé výrobky označované týmto logom sú krmivá pre zvieratá a kozmetické prípravky.
Oxysafe - Táto značka zaručuje, že používané za studena lisované oleje sú lisované bez pôsobenia kyslíka. Oxysafe garantuje uzavretý systém získavania olejov. Garantuje tiež, že oleje nie sú ani behom lisovánia a stáčania vystavené pôsobeniu horka, svetla ani vzduchu.
Soil Association - Certifikát britskej neziskovej organizácie Soil Association sa stará o zaistenie uchovania najvyššej kvality štandardov pre pestovanie a produkciu bio výrobkov. Jej snahou je zvyšovať verejné povedomie o blahodárnych prínosoch bio produktov pre ľudské zdravie a pre zachovanie rovnováhy v životnom prostredí.
Vegan Society - Produkt, ktorý nesie známku Vegan Society zaručuje, že nebol testovaný na zvieratách, a že tiež neobsahuje žiadne živočíšne súčasti, ale ani suroviny získané pestovaním alebo chovom (mlieko, med, včelí vosk a pod). Tento certifikát vydáva spoločnosť Vegan Society, ktorá sa snaží rozširovať povedomie o veganskom spôsobe života po celom svete.


Späť