Nákupný košík
Položiek: 0 (0,00 EUR)

Lifefood, Maca prášok extra BIO, 220 g

19,30 EUR

Tajomstvo večnej mladosti.
Maca je „superpotravinou“, jedlom aj liečivou bylinou zároveň, často nazývanou „peruánsky ženšen“ (aj keď s ním nie je príbuzná).
Už pred viac než 2000 rokmi bola základnou súčasťou jedálnička pôvodných obyvateľov starého Peru, ktorí využívali jej schopnosti posilňovať organizmus, zvyšovať energiu, vytrvalosť a silu.

Je to celoročná rastlina z čeľade kapustovitých, z ktorej sa konzumujú svetlé hľuzy podobné reďkovke alebo paštrnáku.
Rastie a pestuje sa vo vysokých nadmorských výškach 3500 – 4500 m peruánskych a bolívijských Ánd, kde sa jej darí najlepšie v drsných klimatických podmienkach.
Aj dnes je významnou potravinou indiánskych a hispánskych obyvateľov Peru, ale stáva sa pre svoje takmer zázračné schopnosti čím ďalej obľúbenejšou aj v Európe, Japonsku a USA.

Maca sa zaraďuje medzi silné adaptogény, čo sú rastliny zvyšujúce odolnosť organizmu voči stresovým situáciám.
Fungujú na princípe udržiavania homeostázy – rovnováhy všetkých telesných systémov, na rozdiel od substancií zameraných na jeden určitý symptóm.
Maca, ako adaptogén, je schopná významne zvýšiť energiu pokiaľ je to potrebné, ale v opačnom prípade nestimuluje viac než treba.
Podľa vedeckých výskumov môže Maca významne posilniť imunitný systém a celkovú telesnú vitalitu a jednoducho omladzovať organizmus.

Maca obsahuje 60-70 % sacharidov vrátane vlákniny, zanedbateľné množstvo tuku a 10-14 % vysoko kvalitného rastlinného proteínu, zloženého z 19 aminokyselín vrátane 7 esenciálnych.
Maca je veľmi významným zdrojom minerálov a to predovšetkým rastlinného vápnika, železa, draslíka a jódu, a obsahuje ďalej organickú síru, zinok, mangán, horčík, fosfor, selén a meď.
Čo sa týka vitamínov, obsahuje vysoký podiel vitamínu C (20 g pokryje dennú odporúčanú dávku), niacínu a vitamínu B6, a obsahuje aj rad ďalších B vitamínov, vrátane malého množstva B12.
Maca je rovnako bohatým zdrojom fytosterolov – rastlinných sterolov schopných odbúravať zlý cholesterol (ako jedna z ich mnohých funkcií).
Viac však než pre vysoký obsah nutričných látok (kvalitné bielkoviny a minerály) si získala Maca popularitu pre svoje účinky na ľudský organizmus.
Vedecké výskumy potvrdili pozitívny vplyv na plodnosť a posilnenie libida, celkovú podporu sexuálnych funkcií a impotenciu.
Na celom svete sa tiež užíva pri liečení či zmiernení menštruačných a menopauzálnych problémov. Občas sa prezýva ako „prírodná viagra“, pre jej afrodiziakálne účinky a schopnosť liečiť frigiditu.
Celkovo Maca navodzuje rovnováhu hormonálneho systému. Ďalšie výskumy prisudzujú Mace schopnosť zlepšovania pamäti, zvýšenia okysličenia krvi a nápravy funkcie neurotransmitterov v organizme.
Doposiaľ nie sú známe žiadne vedľajšie účinky alebo negatívne efekty.

Legenda hovorí, že v dobách najväčšej slávy Inkskej ríše sa bojovníci živili Macou pred každou bitkou, vďaka čomu boli nesmierne silní. Po dobytí miest však bolo bojovníkom zakázané užívať Macu, aby neboli porobené ženy vystavené prílišnému sexuálnemu nátlaku.

V dnešnej dobe sa Maca predáva a užíva prevažne v podobe kapsúl a tabliet.
To jej dáva nádych lekárenského výživového doplnku a ochudobňuje to užívateľov o jej výnimočné chuťové a kulinárske vlastnosti ako potraviny.

Použitie:

Macu možno konzumovať v podobe jemne mletého prášku z Macy sušenej pri nízkej teplote, pri ktorej zostáva celistvou potravinou nezbavenou žiadnej zo svojich súčastí.
Prášok sa dá konzumovať samostatne, rozpustiť ho vo vode, alebo pridávať do ovocných kokteilov, čerstvých štiav, rastlinných mliek, polievok, ovocných šalátov, jogurtov, pudingov alebo do rôznych dezertov a sladkých kreácií.
Dodáva ľahko mliečnu konzistenciu aj chuť, mierne sladkastú a jemne horkastú, a preto sa hodí ju primerane dosladiť napríklad za studena spracovávaným sirupom z agáve.
V Peru sa tradične pije ako ohriaty teplý osladený nápoj.

Zloženie: 100% prášok Maca horská BIO (Lepidium meyenii).
Obsah: 220 g (180 g + 40 g).
Krajina pôvodu: Peru.

Množstvo:

  • Kód: 17953
  • Výrobca: LIFEFOOD